سرخط خبرها
خانه / گردشگری / خانه بچاری از ثبت ملی خارج شده/ تلاش بخش خصوصی برای ثبت دوباره – پولاد سنگ

خانه بچاری از ثبت ملی خارج شده/ تلاش بخش خصوصی برای ثبت دوباره – پولاد سنگ

خانه بچاری #آبادان با رأی دیوان عدالت اداری شماره ثبت خود را از دست داد ولی بخش خصوصی تلاش بسیاری برای خریداری و ثبت مجدد آن دارد
شوشتری با بیان اینکه خانه بچاری در فهرست آثار ارزشمند آبادان قرار داشت که در سال 1382 به شماره 9968 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، تأکید کرد: قطعا بناهای ثبت شده با توجه به قوانین، بناهای حفاظت شده هستند. تیک بان اما بناهای با ارزش نیز از بناهایی هستند که سازمان میراث فرهنگی از آنها با توجه به احساس مسئولیت خود نسبت به حفظ آنها پیگیری های لازم را برای حفاظت از آنها انجام می دهد.

شوشتری در پایان یادآور شد: بخشی از وظایف شهرداری مراقبت از هویت شهری است که در این زمینه از آن ها انتظار می رود همکاری با میراث فرهنگی در حفاظت هویت شهر را از اولویت های مهم خود بدانند.مرجان شوشتری در گفتگو با خبرنگار تور اردبیل مهر در پاسخ به سوالات مطرح شده در خصوص خانه بچاری آبادان اظهار کرد: خانه بچاری از ثبت خارج شد اما از نظر کارشناسان میراث فرهنگی، هرگز از لیست بناهای ارزشنمد میراث فرهنگی خارج نشده است.

وی عنوان کرد: بعد از خروج این بنا از ثبت، تلاش های بسیاری برای خریداری آن توسط بخش خصوصی و ثبت مجدد در حال پیگیری است اما متاسفانه عملیات تخریب این بنا بدون هیچ گونه اطلاع رسانی به اداره ی میراث قیمت تور کیش فرهنگی شروع شد.

وی در ادامه طرح سوال کرد: متاسفانه در پی شکایت مالک بنا و رای دیوان عدالت اداری خانه بچاری شماره ثبت خود را از دست داد اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا با خروج از ثبت، ارزش های این بنا نیز از بین رفته است؟ آیا با خروج از ثبت هویت تاریخی بنا از بین رفته یا کمرنگ تر شده است؟

معاون میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: خارج شدن بنا از ثبت، وظیفه ی شهرداری را نسبت به تعمیر گوشی مکاتبه با میراث فرهنگی برای اعلام نظر و صدور مجوز تخریب و ساخت و ساز سلب نمی کند.

شوشتری در پایان یادآور شد: بخشی از وظایف شهرداری مراقبت از هویت شهری است که در این زمینه از آن ها انتظار می رود همکاری با میراث فرهنگی در حفاظت هویت شهر را از اولویت های مهم خود بدانند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به اینکه حذف شماره ی ثبت هرگز این واقعیت را که این بنا دارای ارزش های معماری قیمت تور تبریز است، تغییر نمی دهد، تصریح کرد: با نگاه به نمای این بنا اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود این است که “این خانه، بنایی قدیمی و اسلامی است”.

خانه بچاری #آبادان با رأی دیوان عدالت اداری شماره ثبت خود را از دست داد ولی بخش خصوصی تلاش بسیاری برای خریداری و ثبت مجدد آن دارد.

“معاون میراث فرهنگی خوزستان”

معاون قیمت تور اصفهان میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به اینکه حذف شماره ی ثبت هرگز این واقعیت را که این بنا دارای ارزش های معماری است، تغییر نمی دهد، تصریح کرد: با نگاه به نمای این بنا اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود این است که “این خانه، بنایی قدیمی و اسلامی است”.

وی در ادامه طرح سوال کرد: متاسفانه در پی شکایت مالک بنا و رای دیوان عدالت اداری خانه بچاری شماره ثبت خود را از دست داد اما سوالی که مطرح می شود تور کیش ارزان این است که آیا با خروج از ثبت، ارزش های این بنا نیز از بین رفته است؟ آیا با خروج از ثبت هویت تاریخی بنا از بین رفته یا کمرنگ تر شده است؟

وی عنوان کرد: بعد از خروج این بنا از ثبت، تلاش های بسیاری برای خریداری آن توسط بخش خصوصی و ثبت مجدد در حال پیگیری است اما متاسفانه عملیات تخریب این بنا بدون هیچ گونه اطلاع رسانی به اداره ی میراث فرهنگی شروع شد.

شوشتری با بیان اینکه خانه بچاری تور هوایی کرمان در فهرست آثار ارزشمند آبادان قرار داشت که در سال 1382 به شماره 9968 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، تأکید کرد: قطعا بناهای ثبت شده با توجه به قوانین، بناهای حفاظت شده هستند. اما بناهای با ارزش نیز از بناهایی هستند که سازمان میراث فرهنگی از آنها با توجه به احساس مسئولیت خود نسبت به حفظ آنها پیگیری های لازم را برای حفاظت از آنها انجام می دهد.

مرجان شوشتری در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به تور اصفهان نوروز 97 سوالات مطرح شده در خصوص خانه بچاری آبادان اظهار کرد: خانه بچاری از ثبت خارج شد اما از نظر کارشناسان میراث فرهنگی، هرگز از لیست بناهای ارزشنمد میراث فرهنگی خارج نشده است.

معاون میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: خارج شدن بنا از ثبت، وظیفه ی شهرداری را نسبت به مکاتبه با میراث فرهنگی برای اعلام نظر و صدور مجوز تخریب و ساخت و ساز سلب نمی کند.

درباره ی back118

همچنین ببینید

استان کرمان در راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی رتبه اول کشور را دارد – پولاد سنگ

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمان گفت: «این استان در زمینه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *